Program Akademia Chóralna „Śpiewająca Polska” jest programem ogólnopolskim finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
a prowadzonym przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.

Projekt ma na celu rozwój chórów szkolnych, odnowienie ruchu chóralistyki szkolnej, upowszechnianie śpiewu oraz edukację muzyczną dzieci i młodzieży.
W każdym roku projektowym odbywa się koncert finałowy z udziałem kilku, wybranych chórów z całej Polski.
Koncerty odbywają się w pięknych salach koncertowych różnych miast Polski.

Chóry biorące udział w projekcie przez cały rok „w pocie czoła” pracują, by móc wziąć udział w koncercie finałowym , który jest niezwykłym wydarzeniem artystycznym i emocjonalnym.
Tegoroczny koncert pn. „Hip- hip chórra!” z fantastycznymi piosenkami Marcina Wawruka do tekstów Marka Markiewicza odbył się w pierwszą niedzielę wakacji w Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Sześć połączonych chórów projektowych pod dyrekcją samego twórcy utworów, przy akompaniamencie wyśmienitych muzyków dokonało prawdziwego arcydzieła artystycznego. Niezwykle wzruszające wykonanie przez około 150 młodych artystów spotkało się z ogromnym uznaniem publiczności, która nagrodziła wykonawców owacją na stojąco.

Chór GAUDEO Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Świerklanach miał zaszczyt reprezentować Śląsk w koncercie finałowym w Olsztynie.
Udział w koncercie finałowym jest zawsze wielkim wyróżnieniem, ale i ogromnym wyzwaniem, szczególnie dla chóru z niewielkiej miejscowości. Chór Gaudeo ma juz na swoim koncie kilka koncertów finałowych; „Piosenki Disneya” w Filharmonii im M. Karłowicza w Szczecinie (2015), „Moniuszko śpiewany inaczej” w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu (2017), „Zagrajmy w muzykę” w Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu wraz z sesją nagraniową na płytę CD (2018), koncert finałowy Narodowe Śpiewanie w Filharmonii Łódzkiej (2018) oraz tegoroczny koncert „Hip- hip- chórra!” w Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej w Olsztynie.
Za każdym razem jest to ogromna radość, która daje bardzo dużo pozytywnej energii nie tylko chórzystom, ale i dyrygentom, co jednocześnie świadczy o słuszności idei i celowości programu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska.

 

Link do relacji z koncertu finałowego Akademii Chóralnej:

https://www.youtube.com/watch?v=pKCGCnyf-V4&t=10s

 

Maria Skrobol, dyrygentka chóru GAUDEO
Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej
przy Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2 w Świerklanach