W zabytkowym dworku w Łukowie Śląskim, w piękny jesienny dzień 25 października 2021 r. pojawili się członkowie kół: plastycznego oraz fotograficznego działających przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Wł. Broniewskiego w Czerwionce – Leszczynach.

W pierwszej części wizyty uczniowie zwiedzali Galerię Malarską zlokalizowaną na poddaszu dworku. Po galerii oprowadzała uczniów jej kustosz – Pani Elżbieta Pierchała. Pani kustosz opowiedziała uczniom o charakterze i tematyce zgromadzonych prac plastycznych, ich historii oraz autorach i właścicielu galerii. Można o tym przeczytać także wykorzystując relację z otwarcia: https://www.nowiny.pl/kultura/181648-w-lukowie-slaskim-otwarto-galerie-sztuki-powstala-na-poddaszu-dworku-zdjecia.html.

Zbiór zgromadzonych obrazów uczestnicy określili mianem zachwycającego i inspirującego, choć w znaczącej części obrazy malowali autorzy, dla których sztuka nie była głównym zajęciem – raczej hobby dopełniającym główną działalność zawodową. Obrazy były na tyle inspirujące, że bez trudu stały się kanwą dla dzieł indywidualnych uczniów, które tworzyli podczas warsztatów plastycznych prowadzonych w sali dworku na parterze, także pod egidą Pani Pierchały i pod okiem Pani Beaty Pietrek – opiekunki koła plastycznego. Prace zostaną wkrótce w SP – 3, wraz z dokumentacją fotograficzną zwiedzanej galerii malarstwa stworzoną przez członków koła fotograficznego.

Miłym akcentem kończącym pobyt w plenerach okalających dworek w Łukowie była degustacja upieczonych na ruszcie kiełbasek.

Tu warto przyjechać. Galeria Was zachwyci. Przedsmakiem niech będą migawki fotograficzne. Na pełną wystawę prac uczniów zaprosimy Was wkrótce.