Cudze chwalicie, swego nie znacie

Był to jeden z wyjątkowo reprezentatywnych dni „złotej polskiej jesieni”. Uczniowie naszej szkoły rozwijający swe talenty w artystycznych kołach (plastyczne i fotograficzne) Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, (wespół z siódemką uczniów koła plastycznego SP Palowice) przeżyli niezapomniane chwile podczas szkolnej wycieczki. Zadaniem kółkowiczów było artystyczne ukazanie piękna Ojczyzny w kontekście jej stuletniego rozwoju tj. od czasu odzyskania niepodległości w roku 1918 - w sposób potwierdzający maksymę „cudze chwalicie; swego nie znacie”. By temu przesłaniu uczynić zadość opiekunowie kół: Pani Beata Pietrek i Pan Jerzy Kielech wybrali dla nas dwa plenery; zabytkowy, utrzymany w stylu angielskim park krajobrazowy okalający neobarokowy zamek w Pszczynie - przylegający do pszczyńskiego rynku oraz inspirujące, nie tylko przyrodników, „Ogrody Kapiasa” w Goczałkowicach Zdroju.

W pszczyńskim parku jesień poczyniła już jesienne cuda; grała paletą wszelkich barw, sączyła światło słoneczne przez korony drzew, mamiła refleksami wodnych strumieni, stawów i kanałów. Liście szeleściły pod nogami i zachęcały także do jesiennych figli; wykorzystaliśmy tę fonetyczną podpowiedź do takiego oto uwiecznienia naszego pobytu na wspólnej fotografii.


Pani Pietrek przekazała nam kilka ciekawych informacji o samym zamku, jego właścicielach i mieszkańcach, wśród których najsłynniejszą była prawdopodobnie księżna Daisy. Tak przynajmniej uważają mieszkańcy Pszczyny, którzy upamiętnili jej wyjątkowa urodę stawiając pomnik na rynku swego miasta. Po krótkim mini wykładzie z elementami historii sztuki przystąpiliśmy do realizacji głównego celu naszego pleneru. W ogromnym, 156 hektarowym parku na każdym kroku pogodni spacerowicze obserwowali przejętych swą misją fotografów i plastyków szkicujących z zadumie najpiękniejsze fragmenty ożywionej i nieożywionej natury. Zapraszamy do fotogalerii ukazującej naszą pracę. (tu link do galerii)

O umówionej porze przejechaliśmy do pobliskich Goczałkowic, by podziwiać i artystycznie ten podziw przekazać w trakcie wędrówki po wielu zakamarkach „Ogrodów Kapiasa”. W pokazowych założeniach ogrodowych mogliśmy poznać różne style ogrodnictwa z całego świata, w tym m.in. ogród angielski, japoński, skandynawski, śródziemnomorski oraz ogrody tematyczne takie jak: ogród w „barwach narodowych”, „zimowy”, „ciszy”, „zachodzącego słońca” itp.

Pod koniec wycieczki większość uczniów skorzystała z okazji zakupienia drobnej pamiątki ze sklepu Kapias; mogliśmy kupić kwiaty, doniczki oraz ozdobne małe kaktusy - za niewielka cenę. Z wycieczki jesteśmy bardzo zadowoleni. Część prac przesłaliśmy na konkurs „Piękna Niepodległa”. O wynikach konkursu poinformujemy po jego rozstrzygnięciu. Dziękujemy bardzo dyrekcji i naszym opiekunom za ten niezwykle piękny i twórczy dzień.
(
przygotowano na podstawie reportażu Kacpra Korzeniowskiego)_Z010636cjpg

_Z010656ajpg


_Z010666cjpg


DSC00877jpg_Z010687ajpgDSC00817jpg